Co je to LARP?

Odpověď na tuto a další zásadní otázky života, vesmíru a vůbec se vám pokusíme nabídnout na této stránce.
Slovo LARP pochází z angličtiny kde je zkratkou pro Live Action Role Play, tedy hezky česky hraní rolí na živo. V LARPu je možné stát se středověkým válečníkem, mocným mágem, zdravotníkem v zákopech světové války, nebo kapitánem vesmírné lodi ztracené na opačné straně galaxie.
Hráč se v průběhu LARPu vžije do své postavy, přejímá její vlastnosti a charakteristiky a několik hodin, nebo dní prožívá její příběh. Každý z hráčů má možnost vyzkoušet si hrát postavu o které vždy snil a stát se hrdinou, zákeřným zloduchem a kýmkoli kdo ho jen napadne.
Hra se většinou řídí pouze načrtnutou kostrou příběhu, kde jsou v bodech nejdůležitější události, které by měly proběhnout, ale zbytek příběhu tvoří samotní hráči.
LARPy jsou zábavou pro každého, kdo má zájem poznávat nové lidi, bavit se na zajímavých akcích, a zažívat dobrodružství, která jinde nenajde. Každý si v larpu najde trochu toho svého a nezáleží jestli za celý den nepromluví jediné slovo, nebo neumí chvilku mlčet, nezáleží na vzdělání, společenském postavení, ani věku.

Svět LARPu můžeme rozdělit na dvě hlavní kategorie a to LARPy samotné a takzvané „dřevárny“.
Jak bylo popsáno výše LARP je akce zaměřená na hraní příběhů. Vyznačuje se většinou propracovanými postavami, za kterými stojí jejich příběh. Chování postav ovlivňují vztahy s ostatními postavami, její touhy, sny, obavy. Postavy mají většinou rozepsané vlastnosti a dovednosti, které rozhodují o úspěšnosti jejich konání (pokud tak není rozhodnuto tím jak dobře byla akce zahrána).

Dřevárny oproti larpům nestaví na příběhu ani propracovanosti postav, jedná se o jedno, nebo vícedenní bitvy měkčenými zbraněmi. Většinou je oznámen jednoduchý příběh o tom kde se co pokazilo, který král urazil čí tetičku, což je samozřejmě nutné pomstít vyhlášením války, popřípadě ve kterém království se díky svatému grálu daří úrodě což je naprosto neodpustitelné a musí se napravit minimálně velkou bitvou.
Co o své postavě víte je to k jaké armádě patří a jakou má ve vojsku funkci, organizátoři za kostým, zbroj, a funkci přidělí odpovídající počet životů a jde do bitvy.